top of page

Stopy a ciąża - jak o nie dbać?

Ciąża jest niesamowitym okresem w życiu każdej kobiety. W organizmie i ciele zachodzi wiele zmian. Często niedoceniane i lekceważone są te zachodzące w stopach.


Dlaczego stopy w ciąży się zmieniają?


Stopy podczas ciąży ulegają zmianom ze względu na przemiany hormonalne i fizyczne w organizmie. Hormony wpływają na więzadła, powodując ich rozluźnienie, co może prowadzić do zmian w biomechanice stóp. Dodatkowo, zwiększone obciążenie ciała i zatrzymywanie płynów powoduje obrzęk stóp, a także mogą prowadzić do dyskomfortu, bólu i powstania zmian skórnych.


Jakie problemy mogą pojawić się w obrębie stóp?

- Najczęściej w obrębie stóp pojawia się obrzęk, który wynika z zatrzymywania płynów w organizmie. Może być on szczególnie nasilony pod koniec dnia lub przy wysokich temperaturach.

- Może dojść do rozluźnienia stawów i więzadeł w stopach, co prowadzi do większej podatności na kontuzje i skręcenia.

- Często rozmiar stopy zwiększa się, szczególnie w pierwszej ciąży.

- Skóra może być przesuszona, co skutkuje szorstkością i pękaniem pięt.

- Przez zwiększoną masę ciała i rozluźnienie stawów, pojawiają się nagniotki i odciski.

- Większe obciążenie ciała może spowodować także powstawanie żylaków.


Jak zadbać o stopy w ciąży?

  1. Monitoruj stan stóp, gdyż są one bardziej narażone na problemy. Udaj się do podologa, który oceni ich stan, zidentyfikuje nieprawidłowości i zaproponuje odpowiednie rozwiązania.

  2. Jeśli pojawi się ból i dyskomfort zgłoś się do podologa. Specjalista pomoże w złagodzeniu dolegliwości.

  3. Ze względu na zwiększoną masę ciała może pojawić się m.in. wrastanie paznokci. Specjalista prawidłowo skróci płytki paznokciowe, minimalizując ryzyko wrastania, a w przypadku wystąpienia problemu, odpowiednio je opracuje i zastosuje preparaty, opatrunki oraz odciążenia.

  4. W przypadku pojawienia się grzybicy paznokci lub skóry stóp, podolog zaleci odpowiednie preparaty i udzieli wskazówek dotyczących higieny stóp.

  5. Jeśli na Twoich stopach pojawiły się modzele, nagniotki, zrogowacenia, pękające pięty udaj się, najszybciej jak to możliwe, do podologa. Usunie on zmiany skórne i zaleci odpowiednią profilaktykę.

  6. Jeśli masz wątpliwości dotyczące prawidłowej pielęgnacji stóp, udaj się do podologa. Pełni on także rolę edukacyjną. Specjalista udzieli informacji i porad dotyczących prawidłowej pielęgnacji stóp.

Nie zapominaj o zdrowiu swoich stóp w tym wyjątkowym okresie życia!


33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page