top of page

Badanie, które musisz znać przy podejrzeniu grzybicy paznokci lub skóry!

BADANIE MYKOLOGICZNE - TO O NIM MOWA!


W dzisiejszych czasach wiele osób zmagających się z różnorodnymi schorzeniami stóp, często nie zdaje sobie sprawy z tego, że podstawą skutecznego leczenia jest prawidłowa diagnoza. Jednym z kluczowych narzędzi diagnostycznych, które może pomóc w identyfikacji problemów skórnych stóp, jest pobranie materiału mykologicznego. W gabinecie podologicznym, procedura ta odgrywa niezwykle istotną rolę, umożliwiając precyzyjną diagnozę oraz właściwe poprowadzenie terapii.


Zalety badania mykologicznego:

  1. Identyfikacja patogenów: Pobranie materiału mykologicznego pozwala na identyfikację konkretnego rodzaju grzyba, co jest kluczowe dla właściwego leczenia.

  2. Personalizacja: Każdy rodzaj grzyba może wymagać odmiennego podejścia terapeutycznego. Dzięki analizie materiału mykologicznego, podolog może dostosować terapię do konkretnego przypadku, co zwiększa szanse na skuteczność terapii.

  3. Wykluczenie innych schorzeń: Objawy grzybicy stóp mogą przypominać objawy innych schorzeń skórnych. Pobranie materiału mykologicznego umożliwia wykluczenie innych potencjalnych diagnoz i skupienie się na właściwym leczeniu.Czy pobieranie materiału do badania jest bolesne?

Procedura pobierania materiału mykologicznego jest stosunkowo prosta i nieinwazyjna. Podczas wizyty w gabinecie podologicznym, podolog najpierw dokładnie ocenia stan skóry stóp i paznokci. Następnie, przy użyciu specjalnego narzędzia, pobiera próbkę materiału z obszaru dotkniętego podejrzeniem grzybicy. Próbka ta jest następnie wysyłana do laboratorium w celu dokładnej identyfikacji patogenu.


Jak przygotować się do badania?

Aby badanie mykologiczne było wiarygodne, należy:

  • miesiąc przed planowanym badaniem odstawić wszystkie leki doustne, które miały za zadanie wyleczyć grzybicę,

  • 2-3 tygodnie przed badaniem zrezygnować z lakierów i kremów antygrzybicznych,

  • zmyć lakier z paznokci min. 2-3 tygodnie przed wizytą,

  • w dniu badania nie myć miejsca potencjalnie zainfekowanego grzybicą.

Przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania mykologicznego.

Badaniu może poddać się każda osoba z podejrzanymi zmianami na paznokciach czy skórze stóp.

Badanie jest bezpieczne dla kobiet w ciąży, w okresie laktacji oraz dzieci.


Podsumowanie

Pobranie materiału mykologicznego w gabinecie podologicznym jest kluczowym krokiem w diagnostyce i leczeniu schorzeń skórnych i paznokciowych stóp.

Dzięki precyzyjnej identyfikacji patogenu możliwe jest dostosowanie odpowiedniej terapii, co zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie.


Dlatego też, jeśli doświadczasz jakichkolwiek problemów ze skórą stóp, warto skonsultować się z doświadczonym podologiem i rozważyć wykonanie badania mykologicznego.


W razie jakichkolwiek pytań dotyczących pobierania materiału mykologicznego lub innych zagadnień związanych ze zdrowiem stóp, zachęcam do kontaktu z naszym gabinetem podologicznym. Nasz zespół doświadczonych specjalistów służy pomocą i wsparciem w każdym etapie terapii.

Autor: Dominika Cichecka

Specjalista ds podologii

Technik sterylizacji

Mgr Kosmetolog

Przyjmuje: MY FOOT Centrum Podologiczne we Wrocławiu i Wolsztynie

Jestem założycielką firmy My FOOT Centrum Podologiczne. Od wczesnych lat szkolnych miałam do czynienia z branżą podologiczną. Wykształcenie zdobyłam na Wrocławskiej Uczelni Wyższej. Niezależnie kształciłam się także w szkole podologii w Katowicach.

83 wyświetlenia0 komentarzy

Commentaires


bottom of page