top of page

Zielone lub niebieskie plamy na paznokciu? Pałeczka ropy błękitnej - wszystko co musisz wiedzieć!

Zaktualizowano: 25 lut

Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) to bakteria, zaliczana do tlenowych bakterii Gram ujemnych. Pojawia się na paznokciach rąk i stóp oraz w różnych miejscach na ciele, m.in. w okolicy pach czy pachwin. Charakterystycznym jej objawem, widocznym na płytce paznokciowej, jest jej zabarwienie na zielony kolor.Przyczyny zakażenia:

Występuje powszechnie w środowisku. Uaktywnia się w 37 stopniach Celsjusza.

Kiedy może dojść do zakażenia?

Przy nieprawidłowej, niedostatecznej higienie.

Nadmierne, zbyt inwazyjne skracanie, piłowanie, ścieńczanie płytki paznokciowej.

Nieprawidłowe, zbyt długie noszenie stylizacji paznokci.

Pęknięcie, rozwarstwienie, złamanie płytki paznokciowej.

Niejałowe narzędzia stosowane do pielęgnacji paznokci.

Przebywanie w wilgotnym środowisku.


Objawy infekcji pałeczką ropy błękitnej na stopach

Pojawia się charakterystyczne przebarwienie płytki paznokcia. Przybiera on barwę zielonkawą, niebieskawą lub zielonożółtą. Paznokieć staje się bardziej kruchy, podatny na złamania i uszkodzenia. W niektórych przypadkach dochodzi do onycholizy, czyli odklejenia się płytki paznokciowej od łożyska. Warto pamiętać, że rozwarstwienie się paznokcia może stanowić zarówno objaw schorzenia, jak i przyczynę jego pojawienia się.


Jak pozbyć się pałeczki ropy błękitnej?

Istotne jest zapewnienie odpowiedniej higieny stóp oraz unikanie czynników, które mogą sprzyjać infekcjom, takich jak noszenie wilgotnych skarpetek czy butów.

Należy nosić przewiewne i odpowiednio dopasowane buty, regularnie myć stopy oraz je dokładnie osuszać po kąpieli.

Nawet w przypadku początkowego stadium zakażenia należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, mające na celu całkowite wyleczenie. Samodzielne spiłowywanie zakażenia z paznokcia czy wycinanie przebarwionej płytki może dać jedynie złudny efekt skuteczności. W rzeczywistości bakteria mogła dotrzeć już do głębszych struktur płytki, co więcej, może być ona obecna także we krwi pacjenta, a co za tym idzie jej objawy będą odnawiać się regularnie.


Uwaga!

Bakteria objawiająca się charakterystycznym przebarwieniem paznokcia, prawdopodobnie występuje już także we krwi. Może to wywoływać objawy, takie jak bóle mięśni, bóle kostno-stawowe oraz zapalenie pęcherza moczowego.


Podsumowując

Pałeczka ropy błękitnej może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia stóp, szczególnie u osób o osłabionej odporności. Dlatego też ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny oraz świadomość objawów, aby móc szybko zareagować na infekcje i zapobiec ich powikłaniom.


Autor: Dominika Cichecka

Specjalista ds podologii

Technik sterylizacji

Mgr Kosmetolog

Przyjmuje: MY FOOT Centrum Podologiczne we Wrocławiu i Wolsztynie

Jestem założycielką firmy My FOOT Centrum Podologiczne. Od wczesnych lat szkolnych miałam do czynienia z branżą podologiczną. Wykształcenie zdobyłam na Wrocławskiej Uczelni Wyższej. Niezależnie kształciłam się także w szkole podologii w Katowicach.

194 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page