top of page

Paznokcie szponowate (onychogryfoza) - terapia u podologa

Co to takiego?

Onychogryfoza to schorzenie paznokci, które charakteryzuje się wydłużeniem i pogrubieniem płytki paznokcia w jednym kierunku, przypominającym kształt pazura. Paznokieć może być kruchy, łamliwy oraz zniekształcony. Ma zmieniony, matowy kolor, może także dojść do oddzielania go od łożyska (onycholiza). Utrudnia to jego pielęgnację i może prowadzić do infekcji.


Jakie są przyczyny powstawania problemu?


Przyczyną może być wiele czynników, między innymi:

- choroby związane z wiekiem,

- cukrzyca,

- urazy,

- zaburzenia krążenia,

- deformacje w obrębie stóp,

- choroby paznokci i skóry,

- noszenie nieodpowiedniego obuwia,

- brak właściwej pielęgnacji paznokci.Jak sobie z tym radzić?

W terapii onychogryfozy ważna jest odpowiednia diagnoza i ustalenie przyczyny schorzenia. Najlepiej udać się na wizytę do podologa, który zajmie się terapią.

Podczas zabiegu zostanie przeprowadzony dokładny wywiad. Podolog ustali indywidualną terapię, dostosowaną do przyczyny schorzenia. Specjalista prawidłowo opracuje paznokcie oraz zastosuje odpowiednio dobrane preparaty. Zaleci także pielęgnację domową.
Pamiętaj!

Jeśli zauważyłeś zmiany na swoich paznokciach, takie jak onychogryfoza, warto udać się do specjalisty. Wizyta u podologa może pomóc w ustaleniu przyczyny schorzenia oraz w doborze odpowiedniej terapii, która pozwoli na poprawę wyglądu i kondycji paznokci oraz uniknięcie powikłań i infekcji.

82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page