top of page

Twoje stopy, Twój komfort! Jak poradzić sobie z pękającymi piętami?

Pękające pięty to problem, który dotyka wiele osób, niezależnie od wieku czy płci. Choć mogą wydawać się jedynie kosmetycznym problemem, mogą prowadzić do poważniejszych dolegliwości, takich jak infekcje czy ból. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom powstawania pękających pięt, metodom terapii zarówno u podologa, jak i w warunkach domowych, a także profilaktyce, która pomoże uniknąć tego problemu.


Przyczyny pękających pięt

Sucha skóra: Jest to najczęstsza przyczyna pękających pięt. Brak odpowiedniego nawilżenia sprawia, że skóra staje się sucha i mniej elastyczna, co prowadzi do pękania.

Niewłaściwa higiena: Zaniedbanie regularnego mycia i pielęgnacji stóp może przyczynić się do powstawania pęknięć.

Noszenie niewłaściwego obuwia: Obuwie bez odpowiedniego wsparcia, zwłaszcza sandały czy klapki.

Nadwaga: Nadmierne obciążenie stóp może prowadzić do pęknięć na piętach.

Problemy zdrowotne: Choroby takie jak cukrzyca, łuszczyca, egzema czy choroby tarczycy mogą zwiększać ryzyko pękających pięt.

Długotrwałe stanie: Osoby, które dużo stoją, są bardziej narażone na pęknięcia pięt.


Terapia

Podolog dokładnie zbada Twoje stopy, aby określić stopień zaawansowania pęknięć i ewentualne przyczyny problemu. Usunie zrogowaciały naskórek za pomocą specjalistycznych narzędzi, co przyspieszy proces gojenia. Podolog doradzi odpowiednie kremy nawilżające i regenerujące, a także zaleci konkretne zabiegi pielęgnacyjne.

W przypadku problemów związanych z obciążeniem stóp, podolog może zalecić specjalne wkładki indywidualne do butów.


Pielęgnacja domowa

Regularne nawilżanie: Stosowanie kremów nawilżających, odpowiednio dobranych do skóry.

Kąpiele stóp: Pomagają zmiękczyć skórę.

Peeling: Regularne złuszczanie martwego naskórka.

Stosowanie opatrunków: W przypadku głębokich pęknięć, stosowanie specjalnych opatrunków hydrożelowych może przyspieszyć proces gojenia.Profilaktyka

Noszenie odpowiedniego obuwia: Wybieraj obuwie, które dobrze wspiera stopę i nie powoduje nadmiernego nacisku na pięty.

Regularna pielęgnacja: Regularnie nawilżaj stopy i stosuj peeling, aby zapobiegać nadmiernemu rogowaceniu skóry. Odwiedzaj specjalistę podologa, który profesjonalnie usunie naskórek.

Zdrowa dieta: Dbaj o dietę bogatą w witaminy i minerały, które wspomagają zdrowie skóry, takie jak witamina E, A i cynk.

Unikanie długotrwałego stania: Jeśli to możliwe, staraj się unikać długotrwałego stania w jednym miejscu.

Kontrola zdrowia: Regularne kontrolowanie stanu zdrowia, zwłaszcza jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, które mogą wpływać na kondycję skóry.

Pamiętaj, że pękające pięty mogą być sygnałem problemów zdrowotnych, dlatego nie należy ich lekceważyć. Regularna pielęgnacja i konsultacje z podologiem mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych i gładkich stóp przez cały rok.


Ciekawostka

Dlaczego nie można używać tarek, pumeksów do naskórka codziennie?

Codzienne stosowanie tarek do naskórka nie jest zalecane z kilku powodów:

Codzienne używanie tarek może prowadzić do nadmiernego złuszczania, co sprawia, że skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na urazy.

Podrażnienia: Częste tarcie może powodować podrażnienia i mikrourazy, które z czasem mogą prowadzić do stanów zapalnych i dodatkowych pęknięć.

Zbyt częste usuwanie naskórka może prowadzić do tzw. "paradoxical hyperkeratosis", czyli nadmiernego rogowacenia skóry jako mechanizmu obronnego organizmu. Skóra, próbując się chronić, produkuje jeszcze więcej zrogowaciałego naskórka.


Dlaczego klapki są złym wyborem przy pękających piętach?

Noszenie klapek, zwłaszcza na dłuższą metę, jest jednym z czynników, które mogą pogorszyć stan pękających pięt. Powodów jest kilka:

Brak wsparcia: Klapki zazwyczaj nie zapewniają odpowiedniego wsparcia dla łuku stopy, co może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała na piętach. Taki nierównomierny nacisk zwiększa ryzyko pękania skóry.

Brak amortyzacji: Klapki często nie mają odpowiedniej amortyzacji, co sprawia, że pięty są bardziej narażone na urazy i mikrourazy.

Wystawienie na czynniki zewnętrzne: Otwarte buty, takie jak klapki, narażają pięty na kontakt z kurzem, brudem i zanieczyszczeniami, które mogą prowadzić do infekcji i dodatkowego wysuszania skóry.

18 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page