top of page

Wrastające paznokcie - problem, który dotyczy także dzieci!

Wrastający paznokieć u dzieci może objawiać się w różny sposób, zależnie od stopnia nasilenia:

W początkowej fazie może wystąpić lekki ból przy dotyku, zaczerwienienie wokół paznokcia.

Stopniowo objawy mogą się nasilać: obrzęk, ropa, silny, trwały ból i podwyższona temperatura.


Największe trudności z rozpoznaniem występują u niemowląt. Dziecko może stać się marudne i płaczliwe, ale trudno jest ustalić, co dokładnie jest przyczyną tych objawów, dopóki nie pojawią się bardziej widoczne symptomy.

U rocznego dziecka, które potrafi się już komunikować, łatwiej jest zidentyfikować problem.


Wrastający paznokieć u dzieci może mieć różne przyczyny:


- Nieprawidłowe obcinanie paznokci.

- Uraz paznokcia: taki jak uderzenie lub przygniecenie paznokcia, może spowodować jego odkształcenie i wrastanie w otaczającą tkankę.

- Zbyt ciasne lub źle dobrane obuwie.

- Noszenie za ciasnych skarpetek, rajstop.

- Predyspozycje genetyczne: niektóre dzieci mogą być bardziej podatne na wrastanie paznokci z powodu dziedzicznych czynników, takich jak struktura paznokcia czy skóra wokół paznokcia.


Ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę wrastającego paznokcia u dziecka i podjąć odpowiednie kroki, aby temu zapobiec.

Regularne i właściwe obcinanie paznokci, dobór odpowiedniego obuwia oraz dbanie o higienę stóp mogą pomóc w zapobieganiu wrastaniu paznokcia u dzieci.


Jak poradzić sobie z problemem?

W przypadku problemów w obrębie stóp, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u podologa, który jest wyspecjalizowany w tego typu dolegliwościach.

Odpowiednie zabiegi wykonane przez specjalistę pozwolą skutecznie pozbyć się dolegliwości i uniknąć bardziej zaawansowanych interwencji. W przypadku małych dzieci, ze względu na odczuwany ból, przeprowadzanie tych zabiegów może być trudne i wymagać dużej cierpliwości.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page