top of page

Wrastający paznokieć - problem natury estetycznej i fizycznej

Wrastające paznokcie to jednostka chorobowa wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób jako kod L06.0. Wrastanie płytki paznokciowej jest procesem, w którym paznokieć ulega deformacji w różnym natężeniu i stopniu. Zjawisko to doprowadza do ingerencji w tkankę wałów paznokciowych. Często powoduje powstanie stanu zapalnego w obrębie palca: ból, zaczerwienie, zwiększona ciepłota, zaburzenia funkcji, obrzęk.Przyczyny:

- niewłaściwe obcinanie paznokci: zbyt krótkie, zbyt zaokrąglone lub zbyt mocno przycięte,

- noszenie źle dopasowanego obuwia - np. za ciasne obuwie, zbyt wysokie obcasy, które uciskają palce,

- wrodzone wady stopy lub paznokcia,

- urazy paznokcia,

- nieprawidłowa biomechanika.


Konsekwencje zaniedbania:

- może doprowadzić do martwicy,

- amputacji palucha, a nawet większej części stopy.Jeśli dotyczy Cię problem wrastającego paznokcia, udaj się do podologa z kilku powodów:


1. Specjaliści z gabinetu podologicznego posiadają wiedzę i doświadczenie w leczeniu wrastających paznokci. Potrafią dokładnie zdiagnozować przyczynę problemu i przeprowadzić odpowiednią terapię.

2. Leczenie wrastającego paznokcia na własną rękę jest bolesne, dlatego wymaga specjalistycznego podejścia, pozwoli to zminimalizować ból i uniknąć powikłań.

3. Leczenie wrastającego paznokcia w domu może zwiększać ryzyko infekcji i innych powikłań. W gabinecie podologicznym terapia jest przeprowadzana w bezpiecznych warunkach, z zachowaniem najwyższych standardów higieny.

4. Podolog może zalecić odpowiednie ćwiczenia, zmianę obuwia lub inne sposoby profilaktyki, aby zapobiec nawrotom problemu w przyszłości.
Wizyta u podologa jest zalecana w przypadku wrastającego paznokcia, ponieważ pomoże uniknąć powikłań i przyspieszyć proces gojenia. Podolog może również doradzić, jak zapobiegać nawrotom tego problemu w przyszłości.


Pamiętaj!

Aby pozbyć się problemu z reguły nie wystarczy jedna wizyta. Często założenie klamry ortonyksyjnej jest skutecznym sposobem, aby pozbyć się wrastania.

Podolog zaplanuje plan terapii i wyprowadzi Cię z problemu.

Twoja systematyczna praca w domu, także będzie miała duże znaczenie.


67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page